Fotoğraf

ACEMİ FOTOĞRAFÇILAR İÇİN 8 İPUCU


1. HEMEN PAHALI DONANIMLAR ALMAYIN

Öncelikle başlangıç seviyesi fotoğraf makineleriyle başlamak sizin için daha yararlı olacaktır.Fotoğraf tekniklerinin öğrenilmesi,İSO-Enstantane-Diyafram üçlüsünün kavranılması için başlangıç seviyesi makinelerden başlanarak fotoğraf kadrajınızın geliştirilmesi lazımdır.(Başlangıç seviyesi makine örnek olarak, Canon EOS 600D-650D / Nikon D5100-5200 )

2. TRİPOD ALIN

Başlangıç seviyesinde tripod kullanımın amacı eliniz titriyorsa veya makinenizin zamanlayıcı fonksiyonunu kullanmaktır.(uzun pozlama vs.)

3. ÇEKİM LİSTESİ YAPIN

Çekim yaptıgınız ortamı,havayı ve neyi çektiğinizi bir listede tutmak hem düzenli olmanızı sağlar hemde tekrardan çekim yapmaya gideceğiniz zaman size referans olmuş olur.

4. FOTOĞRAFÇILIK İÇİN SIRADAN KONULARI GÖZ ARDI ETMEYİN

Oturma odanız,bahçenizde fotoğraflamak için ilginç şeyler bulabilirsiniz, fotoğraf çekmek için sık sık çıkamıyorsanız oturma odanızda, bahçenizde, sokağınızda fotoğraf çekip kendinizi geliştirebilirsiniz.

6. ÖĞRENMEK İÇİN ÜCRETSİZ KAYNAKLARDAN YARARLANIN

Flickr veya benzeri web siteleri size ilham verebilir.Youtube,dailymotion,uzmantv kaynaklarından görsel anlatımlar bulunarak kendinizi büyük ölçüde geliştirebilirsiniz.

7. FOTOĞRAF MAKİNENİZİ TANIYIN

Fotoğraf makinenizin o küçük sembolleri öğrenmek için kullanım kılavuzunu okuyun veya makinenizin bir üst modelini aldınız ayarlarını biliyorum denemeyin kullanım kılavuzunu okuyun. Çünkü yeni bir gelişmeyi, en güzel kullanma kılavuzundan öğrenirsiniz.

8. DÜZENLİ OLARAK FOTOĞRAF ÇEKİN

Her gün bir şeyler fotoğraflamak için çalışın. Bunu yapamıyorsanız, düzenli uygulama için zaman ayırın, bu nedenle öğrendiklerinizi unutmayın.