Fotoğraf

Dİyafram Nedİr ?


irisDiyafram kısaca objektifin içindeki yapraklardır.

Diyafram aynı göz bebeğimiz gibidir. Az ışıklı ortamlarda göz bebeğimiz büyür. Yoğun ışık bulunan ortamlarda ise göz bebeğimiz küçülür.Film yüzeyine veya sensöre düşecek olan ışık miktarını belirleyen mekanizma ise diyaframdır. Yani makinemizin göz bebeğidir. “f” gösterilir.

 

 untitledasd

asdasd

KISIK VEYA AÇIK DİYAFRAMIN ETKİLERİ

Açık diyafram daha az alan derinliği vardır.                                                                     Kısık diyafram daha fazla alan derinliği verir

untitled

 

 NE ZAMAN AÇIK NE ZAMAN KISIK DİYAFRAM KULLANMALI?

Manzara fotoğraflarında;

 Resim1

Odak Uzunluğu : 18mm Diyafram: 16 Netlik Mesafesi : 0,6 Metre

Genellikle manzara fotoğraflarında kompozisyonun her noktasının net olması istenir bu nedenle kısık diyafram değerlerinin kullanılması yani alan derinliğinin artırılması önerilir.

Portre fotoğraflarında;

Resim2

Odak Uzunluğu : 50mm  Diyafram: 1.8

 Portre  fotoğraflarında, ön ve arka plan ilişkisinin birlikte gösterilmesindeki niyetin ne olduğu ve vurgunun ne olduğuna bağlı olarak alan derinliği (diyafram değeri) tercihleri farklılık gösterir. Yaşam ve manzaranın iç içe olduğu fotoğraflarda yüksek alan derinliği(kısık diyafram) tercih edilmesi önerilir. Bazı durumlarda istenmeyen arka plan detayının esas vurgulanmak istenen konudan dikkati alıp götürmemesi için açık diyafram (küçük f değerleri f:1.4, f:2.8, f:3.5…) kullanılarak soyutlamaya gidilebilir.