Fotoğraf

Dünyaca Ünlü Güzel Gözlü Afgan Kızın Hikayesi


1984 yılında fotoğrafçı Steve McCurry, “Afgan Kız” başlıklı portresini çektiğinde hem kendi kariyerini tanımlayan görüntüyü hem de şimdiye kadar yayınlanan en ünlü National Geographic kapağını oluşturmuş oldu. 2002 yılında, McCurry, 1985′te fotoğrafladığı ünlü portresinin konusunu yani Peştun kökenli Afgan kızı Şarbat Gula’yı  buldu ve onun hikayesini öğrenmeyi başardı. Ardından National Geographic, McCurry’nin fotoğrafını, Gula’yı arama sürecini ve konunun hikayesini anlatan büyüleyici bir yazı yayınladı. Sizler için yazıdan kısa bir alıntıyı aktaralım:

afghan-girl

 

Yeşil gözlü kadın ve fotoğrafçı arasındaki birleşim sessizdi. Evli kadınlar konu olduğunda kültürel gelenek katıdır. Kadın, kocası olmayan bir adama bakmamalı ve kesinlikle gülümsememeliydi. McCurry’e göre kadın kendisine  gülümsemedi ve ifadesi düz oldu. O fotoğrafının ne kadar çok kişiye dokunacağını anlayamazdı. O gözlerinin gücünü bilmiyordu.

McCurry, Nikon FM2 ve Nikkor 105mm f/2.5 kullanarak Kodachrome üzerinde bu fotoğrafı çekti. Gula’nın hayatında ilk kez fotoğrafını çeken McCurry, tam 17 yıl sonra Afgan Kızı’nı farklı şekilde fotoğraflayan kişi oldu.

Incoming search terms:

  • afgan kz
  • afgan kz hikayesi