Fotoğraf

Enstantane nedİr?


Enstantane film yüzeyine veya sensöre giden ışığın miktarını süre olarak ayarlamaktır. Yani deklanşör bastığımız zaman perdenin açılıp kapanma süresini belirleyen kavramdır. Perde, DSLR fotoğraf makinelerinde mekanik iken, kompakt makinelerde elektronik olabilmektedir ama her ikisinin yaptığı görev aynıdır; algılayıcıya ne kadar süre ile ışık düşeceğini belirlerler.

Resim3 Resim4

Enstantane konunuzun fotoğrafta nasıl bir hareketlilikte çıkacağını belirler. Eğer hızlı bir konuyu çekmek istiyorsanız hızlı bir enstantane ( 1/125 saniye veya daha azı) kullanarak hareketi dondurabilirsiniz. Farklı bir şekilde, yavaş enstantane kullanarak harekette devamlılık hissi de verebilirsiniz ki bu özellikle akan dere fotoğraflarındaki pürüzsüz dokuyu elde etmenize yardımcı olur.

Kısa pozlama: Hareketi dondurma, çok ışığın olduğu durumlarda optik algılayıcıya düşen ışığı azaltmak için hızlı enstantane değeri kullanarak çekim yapılmasıdır.

Uzun pozlama: Hareket hissi yaratmak için kullanılır. Işığın az olduğu mekanlarda, şelaleye ipeksi görünüm kazandırmak için kullanılan teknik uzun pozlamadır.

Bulb: Beklemeden aklınızda kalabilir. İstediğiniz kadar perdeyi açık tutabilirsiniz. Genellikle yıldız fotoğraflama ışık boyama tekniği ve makinenin belirlediği en uzun enstantane değerinin yetmediği durumlarda kullanılır. Kimi modellerin mod tekerinde ‘Bulb’ için ayrı bir konum bulurken çoğu DSLR modelinde enstantaneyi 30 veya 60 saniyeden bir kademe daha yukarı aldığınızda karşınıza çıkar.

Enstantene değerlerİ

Resim5

 

Örnekler

Resim7

 

S:1/4000

Su damlalarını dondurmak için yüksek enstantane kullanılmış.

Resim9

S: 15 saniye

Hareketi uzatmak için düşük enstantane kullanılmış.

Resim10

S: 34 dakika

Yıldızların dairesel hareketini çekmek için bulb modu kullanılmıştır. Uzun ve zor bir tekniktir.

Incoming search terms:

  • enstantane nedir