Ekipman

FLAŞ SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR


Flaş satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir ? Bu sorunun yanıtı ışık gücü, rengi,stabilliği ve güvenilirliktir.

IŞIĞIN STABİLİTESİ

Stüdyo flaşlarında çok önemli bir diğer husus da stabilite, yani istikrar, bir başka değişle kararlılıktır. Flaş her bir çakışında aynı gücü ve aynı rengi (Kelvin’i) vermelidir. Ancak maalesef genelde bu böyle olmamakta fotoğrafçı da neticeleri görünce şaşırıp kalmaktadır. Özellikle dijital makineler film kadar geniş toleranslı olmadığından, daha hassas olduğundan flaşın stabilitesi iyice önem kazanmaktadır. Dolayısıyla dijital çekimler için flaş ışığının kesinlikle istikrarlı olması gerekir. Aksi halde ne poz ne de renk (beyaz ayarı) tutar.

 

strato-web-5

Flaşın Güvenilirliği
Stüdyo flaşlarında önemli bir diğer özellik de profesyonel iş makinelerinde olduğu gibi güvenilirlik, sağlamlık ve kabiliyettir. Soğutma teknolojileri ile ilgili detaylar flaş alınmadan önce mutlaka tespit edilmeli ve güvenilir olmayan markalara yönelim gösterilmemelidir. Ayrıca kompaktlık ve hafiflik özellikleri de flaş seçiminin anahtar kavramları arasında yer alır. Kontrol edilebilir bir flaş satın alındığında, çeşitli fotoğraf çekimlerinde ciddi sıkıntılar yaşanabilir.

Işık Gücü
Stüdyo flaşlarının verdiği ışık konusunda çok yaygın bir yanılgı var. Flaşın gücü değerlendirilirken Watt-saniye (Ws) veya kısaca Watt ölçü olarak kabul ediliyor. Hâlbuki bu ölçü birimi elektrik enerjisini ifade etmekte, ışıkla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Flaş da önemli olan kullandığı elektrik enerjisini ne ölçüde ışığa çevirebildiğidir(Enerji tasarruflu lambaları düşünün). Işık enerjisi yani ışığın gücü lüks, lümen gibi birimlerle ifade edilebilir. Dolayısıyla flaşların güç mukayesesi de üzerinde yazan 300, 500,1000 rakamlarıyla değil verdiği ışık ölçülerek yapılmalıdır. Fotoğrafçı bu ölçümü bir flaşmetre ile kolaylıkla yapabilir. Flaşın gerçek gücü kaç metreden kaç diyafram verdiğine göre belirlenir. Özetle bir flaşın ışık gücü, o flaşın üzerinde yazan ne kadar elektrik enerjisi tükettiğini gösteren rakamlarla veya model numarasıyla değil verdiği ışıkla, yani diyaframla belli olur. Bu da flaşın tasarımı, teknolojisi, randımanı ve kullandığı malzemenin kalitesi ile doğru orantılıdır(Motor hacmi aynı olmasına rağmen aynı miktarda benzinle bazı otomobiller daha fazla kilometre yapmıyor mu?) İşte bu nedenle bazı markaların mesela 300’lük flaşı başka markaların 400’lük, 500’lük, hatta 600’lük flaşlarından daha fazla ışık verebilir. Onun için fiyat karşılaştırması yaparken bu gerçek göz önünde bulundurulmalıdır.

flaslar

Işığın Rengi
Stüdyo flaşlarında bir önemli özellik de flaş ışığının gün ışığı filmine uygun olması, teknik deyimle doğru Kelvin’i vermesi gereğidir. Flaş tüpü çok yüksek voltaja ve çok yüksek ısıya maruz kaldığından belli bir kalitenin altındaki tüpler doğru ışığı vermediği gibi-başlangıçta, yeniyken doğru ışık verse de- zamanla, kullanıldıkça hem gücünü kaybeder hem de rengini değiştirir. Üstelik genelde flaşlarda ışığın güç ayarı değiştirilince rengi de değişir(güç düşürüldükçe Kelvin de düşer) ki bu hiç istenmeyen bir durumdur. Flaş tüpü ve diğer elektronik aksamının kaliteli malzemelerden imal edilmiş olması, ayrıca teknik ve tasarım üstünlüğü ekipman da büyük önem taşır. Örneğin; Profoto markasını, bu tür kaliteli yapılara örnek olarak göstermek mümkündür.