Nasıl Çekildi ?

NASIL ÇEKİLDİ – Gün Doğumu


İÇERİK

Bu fotoyu memleketim yakınlarında çok güzel bir göl kıyısında çektim. Göl ve çevresi fotoğrafçılar için harika bir yer. Yılın her zamanında her hava koşulunda foto çekmek için oraya giderim. Bu sefer gittiğimde hava hala karanlıktı, ama yinede tripodumu kurdum ve fotoğraflamaya başladım. Hava gittikçe aydınlandı ve tam güneş çıkacakken gökyüzünde birçok renk oluşmaya başladı. Çok kısa süreliğine mor en belirgin renkti ve tam o sırada bu fotoyu çektim.

RESİM

Bu resim Canon EOS 5D and Canon EF 16-35mm f/2.8L USM II lensiyle çekildi.

Ayarlar: Focal (odak) uzunluğu: 16mm,

aperture (foto mak. Işık almasını sağlayan küçük delik): f/22,

objektif perde hızı: 15 saniye,

ISO: 100.

Bir de Tiffen ND 1.2 filtresi kullandım.

İŞLEM

Bu foto “Raw Format” ta çekildi. (Raw= ham, işlenmemiş)  ve daha sonra “Raw Camera”da dönüştürüldü ve sonrasında da Photoshop CS3’de işlendi . Gölde karşılaştığım bu eşsiz deneyimi vurgulamak için morun tonlarını çok azıcık abarttım. Biraz da ışık ve kontrastta iyileştirmeler yaptım.

SONUÇ

Bence her foto çekiminde ışık ve renkler konusunda zaman harcamak önemli. Yeri bilmek yetmez, çünkü bu bilgi hava, mevsim ve ışık gibi çevresel faktörlerle değişir. Bu yüzden aklımdaki makinaya doğru zamanları ve ışıkları kaydederim, ki bazen bunu gerçek makinayla yapamam. Sonra da en uygun zamanı ve ruh halimi bulup çekerim.

İPUÇLARI

İpuçlarım şöyle: 1) Manzara fotoları çekerken acele etmeden fotonun çekileceği anı yaşayarak çekmelisiniz ki daha sonra bakan kişi hem o sırada o yer nasıl görünüyordu görsün hem de sizin ruh haliniz neydi anlasın.

2) Resmi çekeceğiniz yerde bir sure geçirmek işe yarar. Çevreyi kompozisyonun içine taşımanıza yardımcı olur, hatta oranın belli başlı noktalatını gezin, tarihini öğrenin, böylece atmosfer tam olarak kafanıza girer ve farkındalığınız fotonuza yansır.

3) İşleme safhasında kendi deneyiminizi yansıtmak adına biraz rötuş (abartı) olabilir ama bu kesinlikle fazla olmamalıdır.

Ek bilgi: Göl İzlanda’da

Çeviri:Jale Dalyan


Bragi Ingibergsson – BRIN

Incoming search terms:

  • gn doumu fotoraflar nasl ekilir