Nasıl Çekildi ?

NASIL ÇEKİLDİ ? – On Dry Land


Ben hep teknelere hayran olmuşumdur. Özellikle de eski tekneler fotoğraflanmak için iyi dokulara sahiptirler. Ben kameramla ülke çapında seyahat ederken, sahillerde sürekli eski ve terkedilmiş tekneleri arıyorum. Evet, Snæfellsnes yarımada üzerinde bu resimsel tekneleri görünce onlara ait bir plajın olmasını istiyorum. Ben sahile yakın bir yerde değildim, karada tekneye uzaktaydım.

Ama ben yine de gökyüzünü görünce iyi fotoğraflar çekebilirim diye orayı görmeye karar verdim. Ve ben o tekne için güzel bir arka plan yapmak ve kompozisyonu güçlü yapmak için gökyüzünün yardımcı olacağını biliyordum.

FOTOĞRAF

Fotoğrafı Canon EOS 5D kamera ve Canon EF 16-35mm f/2.8L USM II lens ile çektim. Ayarları: Odak uzaklığı: 16mm, diyafram: f/10, enstantane hızı: 1/250sn, ISO: 160.

İŞLEME

Ben çalışırken hemen bu fotografı siyah*beyaz hale dönüştürmeye karar verdim. Ve bu kararın doğru olduğunu düşünüyorum. Zaten renksiz çevreyi kapsayan toprak ve gökyüzü de oldukça gri. Ben bu siyah *beyaz görüntü için kontrastı biraz daha arttırıp kompozisyonu güçlendirmek için de hafifçe kırptım

SONUÇ

Sonuç gördüğünüz gibi değil. Tekne karada karlı tepecik ve orada yelken gibi ince dalgalar yapıyor gibi. Bir de teknenin iki tarafında kürekler ve gemide bazı denizciler ile bir hareket çabası olduğunu düşünebiliriz. Ama onlar sadece eski zamanlardan anılar. Ve tekne aynı noktada takılıp, gerçek denizden hikayeleri bilir.

İPUÇLARI

Ben mümkün olduğu kadar çok önemli konularda her zaman hikayeler bulmaya çalışırım . Eski şeylerin fotoğrafının hikayelerle dolu olduğu konusunda bilinçli olmak iyidir . Yani ana görevi; öykülerin atmosferini yakalamak için, nasıl bir ruh ve çevre içerisinde olduğunu bulmak gerekir.

EK BİLGİ

İzlanda manzara fotoğrafçıları için en ilginç yerlerden biri , batı kıyısında Snæfellsnes yarımadasıdır.

BİYOGRAFİ

İzlanda’da 1961 doğumlu bir amatör fotografçıyım . Fotoğrafçılık benim için 12 yaşından, çok uzun bir süreye kadar da sevdiğim hobi olmuştur. Ben doğa ve manzara fotoğrafçılığı için büyük bir sevgiyle bir çok seyahat yaptım. Benim fotoğraflarım birçok yerde yayınlandı ve birçok uluslararası fotoğraf yarışmalarında ödüller kazandı.

Bragi Ingibergsson

Çeviri : Fatma Admış