Ekipman

PERDE (SHUTTER) ÖMRÜ NEDİR, SAYISI NASIL ÖĞRENİLİR?


Shutter; görüntü algılayıcısının (sensör) üzerine düşecek ışığın süresini belirlemeye yarar.

Algılayıcı ile diyafram arasındaki perde görevi gören ünitedir. Belirlenen süre boyunca açık kalır ve ardından kapanır. Bu süre içinde lensten ve diyaframdan süzülen ışık, algılayıcı üzerine yansıtılır. Obtüratör, enstantene, shutter, perde, örtücü gibi isimlerden herhangi bir tanesi kullanılabilir. Yaygın kullanımı ise pozlama süresi şeklindedir.

Perde ömrü ise; bu perdenin aşınma ya da eskime sınırıdır. Herkes kendi makinesiyle şimdiye kadar kaç fotoğraf çektiğini ya da ikinci el fotoğraf makinesi alırken o makineyle acaba kaç fotoğraf çekildiğini merak eder.

Nikon-D800-shutter-unit-600x401

5d3_04

Her marka ürettiği fotoğraf makineleri için belirli sayıda perde ömrü belirlemiştir. Bu sayı makinenin seviyesine göre değişmektedir. Perde ömrü, makinenin seviyesine (giriş, orta, üst) göre ortalama 50.000 ile 300.000 arası değişmektedir. Yani üretici firma belirlediği perde sayısıyla makine için garanti sınırını belirlemiş olur. Tabi bu süreyi uzatmak ya da kısaltmak kullanıcıya da bağlıdır. Perde ömrünün farkında olan kullanıcı gereksiz fotoğraf çekmekten ya da mecbur kalmadığı sürece ‘Sürekli Çekim‘ veya ‘Time Lapse‘ gibi teknikleri kullanmaktan kaçınabilir. Çekilen her bir fotoğraf makinenin perde ömründen bir adet eksiltmektedir. Bundan, perde ömrü sınırını aşan makine işlevini yitirmiş ya da artık işe yaramaz gibi anlamlar çıkarılmamalıdır.

Aşağıda çeşitli markalara ait fotoğraf makinesi perdelerinin fotoğraf çekim anında nasıl çalıştığını gösteren, yüksek çekim hızlarında (5000fps) kaydedilmiş açılıp kapanan perdelerin ayrıntılarını izleyebilirsiniz.

 

Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?

  1. En basit yolu MyShutterCount internet sitesine girmek ve “dosya seç” butonuna basarak son çekmiş olduğumuz fotoğrafı eklemek ardından “upload file” butonuna basarak sitenin bize döneceği sonucu bekliyoruz. Shutter Count alanında merak ettiğimiz shutter sayısını hiçbir program yüklemeden öğreniyoruz.