Nasıl Çekildi ?

Yıldırım Fotoğrafı Nasıl Çekilir ?


21788261Öncelikle güvenlik! Yıldırım düşmesi sonucu herhangi birinize bir zarar gelmesini arzu etmiyorum. Lütfen yıldırım (şimşek) çekimleri yapmak istiyorsanız gerekli güvenlik önlemlerini alın. Yıldırım düşmesi riski olan yerlerde çekim yapmaya kalkışmayın!

1. Sabit Bir Yüzey Kullanın
İyi bir tripoda sahip olmak işimizi kolaylaştıracaktır. Eğer bir tripodunuz yoksa sabit bir yüzeye kameranızı koyabilirsiniz. Çekim süresince kameramızın titrememesi gerekecek.
2. Uzun Enstantaneler Kullanın
Yıldırımlar beklenmedik anlarda karşımıza çıkabilir. Daha doğru bir ifadeyle, ne zaman şimşeğin çakacağını bilemeyiz. Bu nedenle şimşek çaktığını görür görmez deklanşöre basmamız neredeyse imkansız hale gelecektir. Bu nedenle de uzun enstantaneler ile çekimi başlatabilir, bu arada ortaya çıkan bir şimşek görüntüsünü kaydedebiliriz. Bazı flaş ya da uzaktan kumandalar var, şimşek çaktığını gördüğü zaman otomatik olarak perdeyi açan ama buna yatırım yapmak istediğinize emin değilim. Öyleyse perde hızınızı 30 saniyeye ayarlayın ve ISO’yu düşürün (200 olabilir). Böylece kumlanma (Noise – gren) oluşmayacaktır. Belki Bulb Modunu kullanabilirsiniz. (Manuel modda) Uzaktan kumanda yardımı ile perdeyi açar ve şimşek çaktıktan sonra perdeyi kapatabilirsiniz. Enstantaneyi siz belirlersiniz.
3. Çerçevenize Eklemeler Yapın
Çerçevenizde sadece şimşek görüntüsü de isteyebilirsiniz ya da bazı binalar, orman ya da bir deniz. Fotoğrafınızın kompozisyonu size kalmış. Ama fırtınanın boyutunu gösterecek birkaç ekleme fena olmaz.
 Screen-shot-2011-11-08-at-8.21.25-PM
4. Elle Netleme Yapın
Sakın otomatik odaklama yapmayın. Bu yüzden her şeyi elinizden kaçırabilirsiniz. Sonsuza odaklayın ve perdenizi açın. Gerisini makinenize bırakın.
5. Ayarlar Sizin Kontrolünüzde
Perde hızını siz ayarladığınız için gece çekimlerinde muhtemelen en açık diyafram değeri ile çekim yapacağınızı bilin. İsteğinize göre diyafram değerini düşürebilirsiniz.
6. Birleştirin
İsteğinize bağlı olmak üzere, aynı yerden, kamerayı oynatmadan  yapacağınız çekimlerde birden fazla fotoğrafı birleştirebilirsiniz.Kameranızın konumunu, açısını ve yönünü değiştirmeden tekrar çekim yapmalı ve bunları bir yazılımla birleştirmelisiniz. Adobe’nin Photoshop yazılımını kullanabilirsiniz.
7. Sabırlı Olun
Bu en önemli maddemizdir. Kameranızı ayarladınız ve çekim yapıyorsunuz. Kameranız işini yaparken eğlenmeye bakın. Sabırlı olun. Bir çok sefer bir çok sebepten dolayı çekimleri kaçıracaksınız. Tekrar tekrar deneyin ve çekimlerinizi yaparken terlememeye özen gösterin…
© Peter West Carey

 

 

 

Incoming search terms:

  • yldrm fotoraflar